| Testing Condition | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peak Power Watts-Pmax(Wp)* | 745 | 547 | 793 | 750 | 551 | 798 | 725 | 555 | 801 | 730 | 559 | 809 | 735 | 563 | 814 | 740 | 566 | 820 |
| Power Selection (W)** | 0 ~ +5 | |||||||||||||||||
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 41.00 | 39.00 | 41.30 | 41.30 | 39.00 | 41.50 | 41.50 | 39.00 | 41.70 | 41.70 | 39.30 | 41.70 | 41.90 | 39.50 | 41.90 | 42.10 | 39.70 | 42.10 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 18.17 | 14.03 | 19.32 | 18.22 | 14.17 | 19.36 | 17.47 | 14.23 | 19.40 | 17.51 | 14.24 | 19.40 | 17.55 | 14.25 | 19.45 | 17.58 | 14.27 | 19.48 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 49.00 | 47.10 | 49.40 | 49.40 | 47.10 | 49.60 | 49.60 | 47.10 | 49.90 | 49.90 | 47.20 | 49.90 | 50.10 | 47.50 | 50.10 | 50.30 | 47.70 | 50.30 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 19.20 | 14.80 | 20.49 | 19.30 | 14.94 | 20.54 | 18.54 | 14.94 | 20.59 | 18.58 | 14.98 | 20.59 | 18.62 | 15.01 | 20.63 | 18.66 | 15.04 | 20.68 |
| Module Efficiency η m (%) | 23.0 | - | - | 23.2 | - | - | 23.3 | - | - | 23.5 | - | - | 23.7 | - | - | 23.8 | - | - |
| STC: Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass AM1.5 NOCT: Irradiance at 800W/m², Ambient Temperature 20°C, Wind Speed 1m/s BNPI: Irradiance: front 1000W/m², rear 135W/m², Temperature 25°C, Air Mass AM1.5 *Measuring tolerance: ±3%. **Power selection up to: +3%. | ||||||||||||||||||
| Backside Power Gain | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peak Power Watts-Pmax(Wp) | 751 | 787 | 756 | 792 | 761 | 798 | 767 | 803 | 772 | 809 | 777 | 814 |
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 41.10 | 41.10 | 41.30 | 41.30 | 41.50 | 41.50 | 41.70 | 41.70 | 41.90 | 41.90 | 42.10 | 42.10 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 18.27 | 19.14 | 18.31 | 19.18 | 18.34 | 19.22 | 18.39 | 19.26 | 18.43 | 19.31 | 18.46 | 19.34 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 49.20 | 49.20 | 49.40 | 49.40 | 49.60 | 49.60 | 49.90 | 49.90 | 50.10 | 50.10 | 50.30 | 50.30 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 19.36 | 20.28 | 19.41 | 20.34 | 19.47 | 20.39 | 19.51 | 20.44 | 19.55 | 20.48 | 19.59 | 20.53 |
| Power Bifaciality: 80±5%. | ||||||||||||
| Item | Specification |
|---|---|
| NOCT (Nominal Operating Cell Temperature) | 43°C (±2°C) |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.29% / °C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.24% / °C |
| Temperature Coefficient of Isc | 0.04% / °C |
| Due to different testing methods, the actual performances might differ from the declared specifications. | |
| Item | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 ~ +70°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC (IEC) 1500V DC (UL) |
| Max Series Fuse Rating | 35A |
| Item | Specification |
|---|---|
| Solar Cells | N-type i-TOPCon Monocrystalline |
| No. of cells | 132 cells |
| Module Dimensions | 2384×1303×33 mm (93.86×51.30×1.30 inches) |
| Weight | 38.3 kg (84.4 lb) |
| Front Glass | 2.0 mm (0.08 inches), AR Coating Heat Strengthened Glass |
| Back Glass | 2.0 mm (0.08 inches), Heat Strengthened Glass |
| Frame | 33mm (1.30 inches) Anodized Aluminium Alloy |
| J-Box | IP 68 rated |
| Cables | Photovoltaic Technology Cable 4.0mm² (0.006 inches²) Portrait: 370/230 mm (14.57/9.06 inches) Length can be customized |
| Connector | TS4 / TS4 Plus / MC4 EVO2* |
| Packaging | Modules per box: 33 pieces Modules per 40' container: 594 pieces |
| *The connector names listed are general names; specific types are subject to the certification documents. | |
Or contact us immediately:
Call Now