| Testing Condition | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peak Power Watts-Pmax(Wp)* | 425 | 325 | 471 | 430 | 329 | 476 | 435 | 333 | 482 | 440 | 337 | 488 | 445 | 341 | 493 | 450 | 344 | 499 |
| Power Selection (W)** | 0 ~ +5 | |||||||||||||||||
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 42.9 | 40.4 | 42.9 | 43.2 | 40.7 | 43.2 | 43.6 | 41.0 | 43.6 | 44.0 | 41.4 | 44.0 | 44.3 | 41.7 | 44.3 | 44.6 | 42.0 | 44.6 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 9.92 | 8.06 | 10.98 | 9.96 | 8.08 | 11.03 | 9.99 | 8.12 | 11.05 | 10.01 | 8.14 | 11.08 | 10.05 | 8.17 | 11.13 | 10.09 | 8.19 | 11.18 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 50.9 | 48.3 | 50.9 | 51.4 | 48.7 | 51.4 | 51.8 | 49.1 | 51.8 | 52.2 | 49.5 | 52.2 | 52.6 | 49.9 | 52.6 | 52.9 | 50.2 | 52.9 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 10.56 | 8.51 | 11.70 | 10.59 | 8.54 | 11.73 | 10.64 | 8.58 | 11.79 | 10.67 | 8.60 | 11.82 | 10.71 | 8.63 | 11.87 | 10.74 | 8.66 | 11.90 |
| Module Efficiency η m (%) | 21.3 | - | - | 21.5 | - | - | 21.8 | - | - | 22.0 | - | - | 22.3 | - | - | 22.5 | - | - |
| STC: Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass AM1.5 NOCT: Irradiance at 800W/m², Ambient Temperature 20°C, Wind Speed 1m/s BNPI: Irradiance: front 1000W/m², rear 135W/m², Temperature 25°C, Air Mass AM1.5 *Measuring tolerance: ±3%. **Power selection up to: +3%. | ||||||||||||||||||
| Backside Power Gain | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peak Power Watts-Pmax(Wp) | 446 | 468 | 452 | 473 | 457 | 479 | 462 | 484 | 467 | 490 | 473 | 495 |
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 42.9 | 42.9 | 43.2 | 43.2 | 43.6 | 43.6 | 44.0 | 44.0 | 44.3 | 44.3 | 44.6 | 44.6 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 10.42 | 10.91 | 10.46 | 10.96 | 10.49 | 10.99 | 10.51 | 11.01 | 10.55 | 11.06 | 10.59 | 11.10 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 50.9 | 50.9 | 51.4 | 51.4 | 51.8 | 51.8 | 52.2 | 52.2 | 52.6 | 52.6 | 52.9 | 52.9 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 11.09 | 11.62 | 11.12 | 11.65 | 11.17 | 11.70 | 11.20 | 11.74 | 11.25 | 11.78 | 11.28 | 11.81 |
| Power Bifaciality: 80±5%. | ||||||||||||
| Item | Specification |
|---|---|
| NOCT (Nominal Operating Cell Temperature) | 43°C (±2°C) |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.29% / °C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.24% / °C |
| Temperature Coefficient of Isc | 0.04% / °C |
| Due to different testing methods, the actual performances might differ from the declared specifications. | |
| Item | Specification |
|---|---|
| Operational Temperature | -40 ~ +85°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC (IEC) |
| Max Series Fuse Rating | 25A |
| Item | Specification |
|---|---|
| Solar Cells | N-type i-TOPCon Monocrystalline |
| No. of cells | 144 cells |
| Module Dimensions | 1762×1134×30 mm (69.37×44.65×1.18 inches) |
| Weight | 21.0 kg (72.8 lb) |
| Front Glass | 1.6 mm (0.06 inches), AR Coating Heat Strengthened Glass |
| Back Glass | 1.6 mm (0.06 inches), Heat Strengthened Glass |
| Frame | 30mm (1.18 inches) Anodized Aluminium Alloy |
| J-Box | IP 68 rated |
| Cables | Photovoltaic Technology Cable 4.0mm² (0.006 inches²) Portrait: 350/280 mm (13.78/11.02 inches) Length can be customized |
| Connector | MC4 EVO2 / TS4 Plus / TS4* |
| Packaging | Modules per box: 36 pieces Modules per 40' container: 936 pieces |
| *Please refer to regional datasheet for specified connector. | |
Or contact us immediately:
Call Now