| Testing Condition | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI | STC | NOCT | BNPI |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peak Power Watts-Pmax(Wp)* | 630 | 482 | 698 | 635 | 486 | 704 | 640 | 490 | 709 | 645 | 493 | 715 | 650 | 497 | 720 | 655 | 501 | 726 |
| Power Selection (W)** | 0 ~ +5 | |||||||||||||||||
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 36.6 | 34.5 | 36.6 | 36.8 | 34.7 | 36.8 | 37.0 | 35.0 | 37.0 | 37.2 | 35.2 | 37.2 | 37.4 | 35.4 | 37.4 | 37.6 | 35.6 | 37.6 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 17.22 | 13.96 | 19.07 | 17.26 | 13.98 | 19.12 | 17.30 | 14.00 | 19.17 | 17.34 | 14.03 | 19.22 | 17.38 | 14.05 | 19.26 | 17.43 | 14.06 | 19.30 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 43.9 | 41.6 | 43.9 | 44.2 | 41.9 | 44.2 | 44.5 | 42.2 | 44.5 | 44.8 | 42.5 | 44.8 | 45.1 | 42.8 | 45.1 | 45.4 | 43.1 | 45.4 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 18.24 | 14.70 | 20.21 | 18.27 | 14.73 | 20.24 | 18.30 | 14.75 | 20.28 | 18.33 | 14.77 | 20.31 | 18.36 | 14.80 | 20.34 | 18.39 | 14.82 | 20.38 |
| Module Efficiency η m (%) | 22.3 | - | - | 22.4 | - | - | 22.6 | - | - | 22.8 | - | - | 23.0 | - | - | 23.1 | - | - |
| STC: Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass AM1.5 NOCT: Irradiance at 800W/m², Ambient Temperature 20°C, Wind Speed 1m/s BNPI: Irradiance: front 1000W/m², rear 135W/m², Temperature 25°C, Air Mass AM1.5 *Measuring tolerance: ±3%. **Power selection up to: +3%. | ||||||||||||||||||
| Backside Power Gain | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peak Power Watts-Pmax(Wp) | 662 | 693 | 667 | 699 | 672 | 704 | 677 | 710 | 683 | 715 | 688 | 721 |
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 36.6 | 36.6 | 36.8 | 36.8 | 37.0 | 37.0 | 37.2 | 37.2 | 37.4 | 37.4 | 37.6 | 37.6 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 18.08 | 18.94 | 18.12 | 18.99 | 18.17 | 19.03 | 18.21 | 19.07 | 18.25 | 19.12 | 18.30 | 19.17 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 43.9 | 43.9 | 44.2 | 44.2 | 44.5 | 44.5 | 44.8 | 44.8 | 45.1 | 45.1 | 45.4 | 45.4 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 19.15 | 20.06 | 19.18 | 20.10 | 19.22 | 20.13 | 19.25 | 20.16 | 19.28 | 20.20 | 19.31 | 20.23 |
| Power Bifaciality: 80±5%. | ||||||||||||
| Item | Specification |
|---|---|
| NOCT (Nominal Operating Cell Temperature) | 43°C (±2°C) |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.29% / °C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.24% / °C |
| Temperature Coefficient of Isc | 0.04% / °C |
| Due to different testing methods, the actual performances might differ from the declared specifications. | |
| Item | Specification |
|---|---|
| Operational Temperature | -40 ~ +85°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC (IEC) |
| Max Series Fuse Rating | 35A |
| Item | Specification |
|---|---|
| Solar Cells | N-type i-TOPCon Monocrystalline |
| No. of cells | 120 cells |
| Module Dimensions | 2172×1303×33 mm (85.51×51.30×1.30 inches) |
| Weight | 34.9 kg (76.9 lb) |
| Front Glass | 2.0 mm (0.08 inches), AR Coating Heat Strengthened Glass |
| Back Glass | 2.0 mm (0.08 inches), Heat Strengthened Glass (White Coating) |
| Frame | 33mm (1.30 inches) Anodized Aluminium Alloy |
| J-Box | IP 68 rated |
| Cables | Photovoltaic Technology Cable 4.0mm² (0.006 inches²) Portrait: 350/280 mm (13.78/11.02 inches) Length can be customized |
| Connector | MC4 EVO2 / TS4 Plus / TS4* |
| Packaging | Modules per box: 26/39 pieces Modules per 40' container: 234/351 pieces |
| *Please refer to regional datasheet for specified connector. | |
Or contact us immediately:
Call Now