| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cell Type | TNC |
| Cell Orientation | 264 [6×44] |
| Dimension | 2382±2×1134±2×30 mm |
| Weight | 32.7 kg |
| Front Glass | 2.0 mm AR coating semi tempered glass |
| Rear Glass | 2.0 mm semi tempered glass |
| Frame | Anodized aluminum alloy frame |
| Junction Box | IP68, 3 diodes |
| Cable | 4.0mm² |
| Cable Length | +400 mm, -600 mm or ±1,400 mm; length can be customized |
| Maximum Static Test Load | 5,400 Pa (front) / 2,400 Pa (rear) |
| Packaging (Per pallet) | 36 pcs |
| Packaging | 720 pcs per 40'HC |
| Parameter | 645W | 650W | 655W | 660W | 665W | 670W |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 645 | 650 | 655 | 660 | 665 | 670 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 50.06 | 50.19 | 50.36 | 50.52 | 50.67 | 50.84 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 16.28 | 16.36 | 16.43 | 16.50 | 16.57 | 16.64 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 41.65 | 41.81 | 41.95 | 42.10 | 42.25 | 42.42 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 15.49 | 15.55 | 15.62 | 15.68 | 15.74 | 15.80 |
| Module Efficiency: η [%] | 23.9 | 24.1 | 24.2 | 24.4 | 24.6 | 24.8 |
| *STC: Irradiance 1000W/m², Cell temperature 25°C, AM=1.5, Power measurement tolerance: ±3% | ||||||
| Parameter | 645W | 650W | 655W | 660W | 665W | 670W |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 715 | 721 | 726 | 732 | 737 | 743 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 50.06 | 50.19 | 50.36 | 50.52 | 50.67 | 50.84 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 18.04 | 18.13 | 18.21 | 18.29 | 18.36 | 18.44 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 41.65 | 41.81 | 41.95 | 42.10 | 42.25 | 42.42 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 17.17 | 17.25 | 17.31 | 17.39 | 17.45 | 17.52 |
| *BNPI: Front side irradiance 1000W/m², Rear side irradiance 135W/m², Cell Temperature=25°C, AM=1.5 Power measurement tolerance: ±3% | ||||||
| Rear Side Power Gain | Parameter | 645W | 650W | 655W | 660W | 665W | 670W |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximum Power: Pmax [W] | 677 | 682 | 687 | 693 | 698 | 703 |
| Module Efficiency: η [%] | 25.1 | 25.2 | 25.4 | 25.7 | 25.8 | 26.0 | |
| 15% | Maximum Power: Pmax [W] | 741 | 747 | 753 | 759 | 764 | 770 |
| Module Efficiency: η [%] | 27.4 | 27.7 | 27.9 | 28.1 | 28.3 | 28.5 | |
| 25% | Maximum Power: Pmax [W] | 806 | 812 | 818 | 825 | 831 | 837 |
| Module Efficiency: η [%] | 29.8 | 30.1 | 30.3 | 30.5 | 30.8 | 31.0 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.26%/°C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.22%/°C |
| Temperature Coefficient of Isc | +0.046%/°C |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature* | [T₉₈] ≤70°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC |
| Maximum Series Fuse Rating | 35A |
| Power Output Tolerance | 0~+3% |
| Bifaciality coefficient of Pmax | 85±5% |
| Bifaciality coefficient of Voc | 98±5% |
| Bifaciality coefficient of Isc | 85±5% |
| *The module operating temperature can reach up to 85°C for short term. | |
Or contact us immediately:
Call Now