| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cell Type | TNC |
| Cell Orientation | 132 [6×22] |
| Dimension | 2382±2×1134±2×30 mm |
| Weight | 32.2 kg |
| Front Glass | 2.0 mm AR coating semi tempered glass |
| Rear Glass | 2.0 mm semi tempered glass |
| Frame | Anodized aluminum alloy frame |
| Junction Box | IP68, 3 diodes |
| Cable | 4.0mm² |
| Cable Length | +400 mm, -200 mm or ±1,400 mm; length can be customized |
| Maximum Static Test Load | 5,400 Pa (front) / 2,400 Pa (rear) |
| Packaging (Per pallet) | 36 pcs |
| Packaging | 720 pcs per 40'HC |
| Parameter | 635W | 640W | 645W | 650W | 655W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 635 | 640 | 645 | 650 | 655 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 49.60 | 49.75 | 49.85 | 50.00 | 50.15 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 16.26 | 16.33 | 16.39 | 16.45 | 16.52 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 41.24 | 41.38 | 41.51 | 41.65 | 41.78 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 15.40 | 15.47 | 15.54 | 15.61 | 15.68 |
| Module Efficiency: η [%] | 23.5 | 23.7 | 23.9 | 24.1 | 24.2 |
| *STC: Irradiance 1000W/m², Cell temperature 25°C, AM=1.5, Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Parameter | 635W | 640W | 645W | 650W | 655W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 701.1 | 706.8 | 712.3 | 717.6 | 723.2 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 49.60 | 49.75 | 49.85 | 50.00 | 50.15 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 17.95 | 18.03 | 18.09 | 18.16 | 18.24 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 41.24 | 41.38 | 41.51 | 41.65 | 41.78 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 17.00 | 17.08 | 17.16 | 17.23 | 17.31 |
| *BNPI: Front side irradiance 1000W/m², Rear side irradiance 135W/m², Cell Temperature=25°C, AM=1.5 Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Rear Side Power Gain | Parameter | 635W | 640W | 645W | 650W | 655W |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximum Power: Pmax [W] | 666 | 672 | 677 | 682 | 687 |
| Module Efficiency: η [%] | 24.7 | 24.9 | 25.1 | 25.2 | 25.4 | |
| 15% | Maximum Power: Pmax [W] | 730 | 736 | 741 | 747 | 753 |
| Module Efficiency: η [%] | 27.0 | 27.2 | 27.4 | 27.7 | 27.9 | |
| 25% | Maximum Power: Pmax [W] | 793 | 800 | 806 | 812 | 818 |
| Module Efficiency: η [%] | 29.4 | 29.6 | 29.8 | 30.1 | 30.3 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.28%/°C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.24%/°C |
| Temperature Coefficient of Isc | +0.046%/°C |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature* | [T₉₈] ≤70°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC |
| Maximum Series Fuse Rating | 30A |
| Power Output Tolerance | 0~+3% |
| Bifaciality coefficient of Pmax | 80±5% |
| Bifaciality coefficient of Voc | 98±5% |
| Bifaciality coefficient of Isc | 80±5% |
| *The module operating temperature can reach up to 85°C for short term. | |
Or contact us immediately:
Call Now