| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cell Type | TNC |
| Cell Orientation | 96 [6×16] |
| Dimension | 1762±2×1134±2×30 mm |
| Weight | 24.3 kg |
| Front Glass | 2.0 mm AR coating semi tempered glass |
| Rear Glass | 2.0 mm semi tempered glass |
| Frame | Anodized aluminum alloy black frame |
| Junction Box | IP68, 3 diodes |
| Cable | 4.0 mm² |
| Cable Length | ±1,200 mm, length can be customized |
| Maximum Static Test Load | 5,400 Pa (front) / 2,400 Pa (rear) |
| Packaging (Per pallet) | 36 pcs |
| Packaging | 936 pcs per 40'HC |
| Parameter | 445W | 450W | 455W | 460W | 465W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 445 | 450 | 455 | 460 | 465 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 35.55 | 35.75 | 35.95 | 36.15 | 36.35 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 15.92 | 15.95 | 15.98 | 16.05 | 16.12 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 29.93 | 30.19 | 30.44 | 30.69 | 30.94 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 14.87 | 14.91 | 14.95 | 14.99 | 15.03 |
| Module Efficiency: η [%] | 22.3 | 22.5 | 22.8 | 23.0 | 23.3 |
| *STC: Irradiance 1000W/m², Cell temperature 25°C, AM=1.5, Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Parameter | 445W | 450W | 455W | 460W | 465W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 491.5 | 496.9 | 502.3 | 507.9 | 513.3 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 35.55 | 35.75 | 35.95 | 36.15 | 36.35 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 17.57 | 17.61 | 17.64 | 17.72 | 17.80 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 29.93 | 30.19 | 30.44 | 30.69 | 30.94 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 16.42 | 16.46 | 16.50 | 16.55 | 16.59 |
| *BNPI: Front side irradiance 1000W/m², Rear side irradiance 135W/m², Cell Temperature=25°C, AM=1.5 Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Rear Side Power Gain | Parameter | 445W | 450W | 455W | 460W | 465W |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximum Power: Pmax [W] | 467 | 472 | 477 | 483 | 488 |
| Module Efficiency: η [%] | 23.4 | 23.6 | 23.9 | 24.2 | 24.4 | |
| 15% | Maximum Power: Pmax [W] | 511 | 517 | 523 | 529 | 534 |
| Module Efficiency: η [%] | 25.6 | 25.9 | 26.2 | 26.5 | 26.7 | |
| 25% | Maximum Power: Pmax [W] | 556 | 562 | 568 | 575 | 581 |
| Module Efficiency: η [%] | 27.8 | 28.1 | 28.4 | 28.8 | 29.1 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.28%/°C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.24%/°C |
| Temperature Coefficient of Isc | +0.046%/°C |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature* | [T₉₈] ≤70°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC |
| Maximum Series Fuse Rating | 30A |
| Power Output Tolerance | 0~+3% |
| Bifaciality coefficient of Pmax | 80±10% |
| Bifaciality coefficient of Voc | 98±5% |
| Bifaciality coefficient of Isc | 80±10% |
| *The module operating temperature can reach up to 85°C for short term. | |
Or contact us immediately:
Call Now