| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cell Type | TNC |
| Cell Orientation | 132 [6×22] |
| Dimension | 2384±2×1303±2×33 mm |
| Weight | 37.3 kg |
| Front Glass | 2.0 mm AR coating semi tempered glass |
| Rear Glass | 2.0 mm semi tempered glass |
| Frame | Anodized aluminum alloy frame |
| Junction Box | IP68, 3 diodes |
| Cable | 4.0 mm² |
| Cable Length | +400 mm, -200 mm or ±1,400 mm; length can be customized |
| Maximum Static Test Load | 5,400 Pa (front) / 2,400 Pa (rear) |
| Packaging (Per pallet) | 33 pcs |
| Packaging | 594 pcs per 40'HC |
| Parameter | 730W | 735W | 740W | 745W | 750W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 730 | 735 | 740 | 745 | 750 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 49.55 | 49.65 | 49.80 | 49.95 | 50.10 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 18.68 | 18.75 | 18.81 | 18.87 | 18.93 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 41.37 | 41.53 | 41.69 | 41.86 | 42.02 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 17.65 | 17.70 | 17.75 | 17.80 | 17.85 |
| Module Efficiency: η [%] | 23.5 | 23.7 | 23.8 | 24.0 | 24.1 |
| *STC: Irradiance 1000W/m², Cell temperature 25°C, AM=1.5, Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Parameter | 730W | 735W | 740W | 745W | 750W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 805.9 | 811.5 | 817.1 | 822.5 | 828.2 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 49.55 | 49.65 | 49.80 | 49.95 | 50.10 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 20.62 | 20.70 | 20.77 | 20.83 | 20.90 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 41.37 | 41.53 | 41.69 | 41.86 | 42.02 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 19.48 | 19.54 | 19.60 | 19.65 | 19.71 |
| *BNPI: Front side irradiance 1000W/m², Rear side irradiance 135W/m², Cell Temperature=25°C, AM=1.5 Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Rear Side Power Gain | Parameter | 730W | 735W | 740W | 745W | 750W |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximum Power: Pmax [W] | 766 | 771 | 777 | 782 | 787 |
| Module Efficiency: η [%] | 24.7 | 24.8 | 25.0 | 25.2 | 25.3 | |
| 15% | Maximum Power: Pmax [W] | 839 | 845 | 851 | 856 | 862 |
| Module Efficiency: η [%] | 27.0 | 27.2 | 27.4 | 27.6 | 27.7 | |
| 25% | Maximum Power: Pmax [W] | 912 | 918 | 925 | 931 | 937 |
| Module Efficiency: η [%] | 29.4 | 29.6 | 29.8 | 30.0 | 30.2 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.28%/°C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.24%/°C |
| Temperature Coefficient of Isc | +0.046%/°C |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature* | [T₉₈] ≤70°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC |
| Maximum Series Fuse Rating | 35A |
| Power Output Tolerance | 0~+3% |
| Bifaciality coefficient of Pmax | 80±5% |
| Bifaciality coefficient of Voc | 98±5% |
| Bifaciality coefficient of Isc | 80±5% |
| *The module operating temperature can reach up to 85°C for short term. | |
Or contact us immediately:
Call Now