| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cell Type | TNC |
| Cell Orientation | 108 [6×18] |
| Dimension | 1961±2×1134±2×30 mm |
| Weight | 27.2 kg |
| Front Glass | 2.0 mm AR coating semi tempered glass |
| Rear Glass | 2.0 mm semi tempered glass |
| Frame | Anodized aluminum alloy black frame |
| Junction Box | IP68, 3 diodes |
| Cable | 4.0 mm² |
| Cable Length | ±1,200 mm, length can be customized |
| Maximum Static Test Load | 5,400 Pa (front) / 2,400 Pa (rear) |
| Packaging (Per pallet) | 36 pcs |
| Packaging | 864 pcs per 40'HC |
| Parameter | 495W | 500W | 505W | 510W | 515W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 495 | 500 | 505 | 510 | 515 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 39.88 | 40.06 | 40.24 | 40.42 | 40.60 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 15.86 | 15.89 | 15.92 | 15.95 | 15.98 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 33.45 | 33.70 | 33.94 | 34.19 | 34.43 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 14.80 | 14.84 | 14.88 | 14.92 | 14.96 |
| Module Efficiency: η [%] | 22.3 | 22.5 | 22.7 | 22.9 | 23.2 |
| *STC: Irradiance 1000W/m², Cell temperature 25°C, AM=1.5, Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Parameter | 495W | 500W | 505W | 510W | 515W |
|---|---|---|---|---|---|
| Maximum Power: Pmax [W] | 546.6 | 552.0 | 557.6 | 563.1 | 568.8 |
| Open Circuit Voltage: Voc [V] | 39.88 | 40.06 | 40.24 | 40.42 | 40.60 |
| Short Circuit Current: Isc [A] | 17.51 | 17.54 | 17.57 | 17.61 | 17.64 |
| Voltage at Maximum Power: Vmp [V] | 33.45 | 33.70 | 33.94 | 34.19 | 34.43 |
| Current at Maximum Power: Imp [A] | 16.34 | 16.38 | 16.43 | 16.47 | 16.52 |
| *BNPI: Front side irradiance 1000W/m², Rear side irradiance 135W/m², Cell Temperature=25°C, AM=1.5 Power measurement tolerance: ±3% | |||||
| Rear Side Power Gain | Parameter | 495W | 500W | 505W | 510W | 515W |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximum Power: Pmax [W] | 519 | 525 | 530 | 535 | 540 |
| Module Efficiency: η [%] | 23.3 | 23.6 | 23.8 | 24.1 | 24.3 | |
| 15% | Maximum Power: Pmax [W] | 569 | 575 | 580 | 586 | 592 |
| Module Efficiency: η [%] | 25.6 | 25.9 | 26.1 | 26.4 | 26.6 | |
| 25% | Maximum Power: Pmax [W] | 618 | 625 | 631 | 637 | 643 |
| Module Efficiency: η [%] | 27.8 | 28.1 | 28.4 | 28.6 | 28.9 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.28%/°C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.24%/°C |
| Temperature Coefficient of Isc | +0.046%/°C |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature* | [T₉₈] ≤70°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC |
| Maximum Series Fuse Rating | 30A |
| Power Output Tolerance | 0~+3% |
| Bifaciality coefficient of Pmax | 80±5% |
| Bifaciality coefficient of Voc | 98±5% |
| Bifaciality coefficient of Isc | 80±5% |
| *The module operating temperature can reach up to 85°C for short term. | |
Or contact us immediately:
Call Now