| Model Type | 700W | 705W | 710W | 715W |
|---|---|---|---|---|
| Rated Power in Watts-Pmax(Wp) | 700 | 705 | 710 | 715 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 49.83 | 49.92 | 50.01 | 50.09 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 17.82 | 17.91 | 18.00 | 18.10 |
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 41.78 | 41.86 | 41.93 | 42.00 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 16.77 | 16.86 | 16.95 | 17.05 |
| Module Efficiency: η [%] | 22.5 | 22.7 | 22.9 | 23.0 |
| *STC: Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass AM1.5 according to EN 60904-3. Bifacial factor: 90±5(%) *Module Efficiency (%): Rounding to the nearest number | ||||
| Model Type | 700W | 705W | 710W | 715W |
|---|---|---|---|---|
| Maximum Power-Pmax (Wp) | 785 | 790 | 796 | 802 |
| Open Circuit Voltage-Voc (V) | 49.83 | 49.92 | 50.01 | 50.09 |
| Short Circuit Current-Isc (A) | 19.98 | 20.08 | 20.18 | 20.29 |
| Maximum Power Voltage-Vmpp (V) | 41.78 | 41.86 | 41.93 | 42.00 |
| Maximum Power Current-Impp (A) | 18.78 | 18.88 | 18.98 | 19.08 |
| *BNPI: Front side irradiance 1000W/m², Rear side irradiance 135W/m², Cell Temperature=25°C, Air Mass AM1.5. Power measurement tolerance: ±3% | ||||
| Parameter | 700W | 705W | 710W | 715W |
|---|---|---|---|---|
| Total Equivalent power-Pmax (Wp) | 770 | 776 | 781 | 787 |
| Open Circuit Voltage-Voc(V) | 49.83 | 49.92 | 50.01 | 50.09 |
| Short Circuit Current-Isc(A) | 19.60 | 19.70 | 19.80 | 19.91 |
| Maximum Power Voltage-Vmpp(V) | 41.78 | 41.86 | 41.93 | 42.00 |
| Maximum Power Current-Impp(A) | 18.45 | 18.55 | 18.65 | 18.76 |
| Rear side power gain: The additional gain from the rear side compared to the power of the front side at the standard test condition. It depends on mounting(structure, height, tilt angle etc.) and albedo of the ground. | ||||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Solar cells | n-type HJT |
| Cell configuration | 132 cells (6×11+6×11) |
| Module dimensions | 2384 × 1303 × 35mm (93.86 × 51.30 × 1.38in) |
| Weight | 40kg (88.18 lb) |
| Superstrate | 2.0mm(0.08in), High Transmission, AR Coated Heat Strengthened Glass |
| Substrate | 2.0mm(0.08in), Heat Strengthened Glass |
| Frame | High strength alloy steel |
| J-Box | Potted, IP68, 1500VDC, 3 Schottky bypass diodes |
| Cables | 4.0mm², 350mm(13.78in)(+), 230mm(9.06in)(-), connector included, or customized length |
| Connector | PV-SY02/Others |
| Maximum mechanical test load | 5400 Pa (front) / 2400 Pa (back), under certain installation method |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Nominal Module Operating Temperature (NMOT) | 43°C ± 2°C |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.22%/°C |
| Temperature Coefficient of Isc | 0.047%/°C |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.24%/°C |
| Operational Temperature | -40°C ~ +85°C |
| Maximum System Voltage | 1500VDC |
| Max Series Fuse Rating | 35A |
| Limiting Reverse Current | 35A |
| Parameter | 40ft(HQ) |
|---|---|
| Number of modules per container | 558 |
| Number of modules per pallet | 31 |
| Number of pallets per container | 18 |
| Packaging box dimensions (LxWxH) in mm | 1320 × 1120 × 2520 |
| Box gross weight[kg] | 1284 |
Or contact us immediately:
Call Now